Pozoruj svůj objekt FRAMem / Pozorujte jižní oblohu robotickým dalekohledem!

Pozorujte jižní oblohu robotickým dalekohledem!

Chcete pozorovat jižní oblohu profesionálním robotickým dalekohled? Máte zajímavou myšlenku, jaký objekt a jaké pozorování na jižní polokouli provést? Pak s pomocí dalekohledu FRAM můžete svůj nápad proměnit ve skutečnost! Robotický dalekohled FRAM se pravidelně zabývá měřením okamžitého stavu atmosféry pro potřeby Observatoře Pierra Augera, kromě toho se dalekohled zabývá i pozorováním klasických astronomických objektů jižní oblohy, zejména pátrá po optických protějšcích záblesků záření gama a pozoruje vybrané komety, planetky a proměnné hvězdy. I při takovém množství projektů zbývá na dalekohledu volný čas.  

Za účelem efektivního využití tohoto volného času dalekohledu se Fyzikální ústav AV ČR zapojil jako jeden z partnerů do evropského projektu GLORIA (GLObal Robotic telescope Intelligent Array, tedy Globální inteligentní síť robotických teleskopů). Cílem této iniciativy je vytvořit celosvětovou síť více než dvaceti robotických dalekohledů, které budou propojeny společným portálem, kde bude moci kdokoli, ať profesionál či amatér, zadávat návrhy svých pozorování. Návrhy budou hodnoceny uživateli portálu a ty nejúspěšnější a nejzajímavější budou vybrány pro pozorování
inteligentní sítí teleskopů. To, že dvacítka robotických dalekohledů je rozložena na všech světadílech, umožní třeba nepřetržité sledování zvolených objektů a realizace unikátních pozorovacích kampaní. V České republice se na projektu GLORIA dále podílí Astronomický ústav AV ČR a Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Zadejte objekt, který chcete pozorovat a email na který chcete odeslat odkaz s daty, až budou napozorovány. Po zadání informací se objeví potvrzovací formulář.