Novinky / Zachycen zánik komety Oukaimeden?

Zachycen zánik komety Oukaimeden?

Štítky:No tags V kategorii :Novinky

Kometa C/2013 V5 (Oukaimeden) byla objevena 12. listopadu 2013. Již v prosinci byla zařazena jako zajímavý objekt do seznamu komet pro pozorovací program v rámci organizace GLORIA. Důvodem byla dráha komety podle které by se mohlo jednat o dynamicky novou kometu přicházející poprvé z Oortoval oblaku, která se navíc aktivitou blíží kometám, které později při průletu kolem Slunce zanikly. Zánik jádra komety může prozradit mnoho o jeho složení a hmotnosti, jedná se tedy o unikátní příležitost k výzkumu komet.

Z dalekohledu FRAM jsme kometu začali snímat 29. srpna, kdy se začala nebezpečně přibližovat ke Slunci, ke kterému bude nejblíže 28. září, tedy zhruba o měsíc později. Jak naznačoval vývoj vizuálních pozorování, kometa začala s přibližováním Slunci slábnout, o důvod více proč se na kometu zaměřit s profesionálním dalekohledem.

Již 12. září přineslo pozorování ovoce a povedlo se nám zaznamenat malý výbuch v oblasti jádra. O den později jsme zaznamenali téměř zdvojnásobení produkce prachu z jádra. O 5 dní později začala kometa značně slábnout a produkce prachu se propadla na pětinu hodnoty při výbuchu a dva a půl krát proti stavu před výbuchu. Pokles značí těžké poškození jádra, ktereému v následujících dnech hrozí úplný zánik.

Vývoj jasnosti v clonkách okolo jádra komety ukazuje místo očekávaného vzrůstu značný pokles aktivity:

 

Produkce prachu popsaná parameterm Af[rho] značí značné utlumení aktivity po výbuchu, který měl patrně zničující vliv na jádro komety.

 

Comet C/2013 V5 (Oukaimeden) on FRAM - processed by Michal Ringes