Novinky / První snímek komety ISON z FRAMu

První snímek komety ISON z FRAMu

Štítky:Komety V kategorii :Novinky

V září letošního roku byla objevena kometa C/2012 S1 (ISON), jedná se o dlouhoperiodickou kometu přicházející z Oortova oblaku. Její dráha upoutala pozornost celého světa, protože vede kometu do těsné blízkosti Slunce. Kometa má potenciál stát se skutečně jasnou kometou naší oblohy. Kromě toho má také velký vědecký význam, dlouhoperiodických komet, které se přibližují takto Slunci není mnoho. Při přiblížení u nich dochází k silné erozi a vypařování materiálu ukrytého i hluboko v jádru komety. Jedná se o materiál, o kterém předpokládáme, že je to původní materiál z dob vzniku naší Sluneční soustavy.

Kometu budeme mít příležitost pozorovat i s pomocí dalekohledu FRAM ve fázi zjasňování od listopadu 2012 do května příštího roku. Nyní se povedlo pořídit vůbec první snímek komety, bohužel ještě za svitu měsíce. Kometa se na snímku nachází 5.867 AU od Slunce, tedy ještě za dráhou Jupiteru a 5.640 AU od Země.

Více informací o kometě můžete nalézt v článku: Objevena kometa století?

Kometa ISON jako velice slabý mlhavý bod na snímku z dalekohledu FRAM. Fotografie byla pořízena 2. listopadu 2012, 5x180s