Novinky / Zajímavý kentaur 2012 DR30

Zajímavý kentaur 2012 DR30

Štítky:Planetky V kategorii :Novinky

22. února 2012 objevili astronomové z observatoře v Sidding Spring (Austrálie) pomalu se pohybující objekt. Po několika dnech pozorování se ukázalo, že je to velice vzdálený objekt, který se pohybuje podél velice protáhlé dráhy kolem Slunce, příslušník tzv. Kentaurů. To jsou malá tělesa Sluneční soustavy, které mají přísluní mezi dráhou Jupitera a Neptunu. Předpokládá se, že tyto tělesa jsou tvořená ledem a zmrzlýmy plyny. Je to relativně velké těleso s průměrem v řádu desítek až stovek kilometrů. Největší Kentaur Chariklo má průměr přibližně 300 km. První objevený Kentaur Chiron byl objeven v roce 1977. Původně byl objeven jako asteroid, později byl pozorován s typickou kometární komou, takže nyní má označení i jako kometa. Momentálně je 415 známých Kentaurů.

Po jeho objevu byl umístěn na NEO confirmation page, kde jsou umístěny všechny nově objevené objekty s neobvyklou dráhou. Krátce poté jsme se pokusili pořídit potvrzující pozorování. To se povedlo a tak jsme mohli zaslat velice přesná měření do Minor Planet Centra. Poté vyšel 26. cirkulář publikovaný v únorovém MPC ( MPEC 2012-D67 ), ve kterém je oficiálně oznámený objev tělesa. Objev byl potvrzen a objekt získal označení DR30 2012. Má velice protáhlou dráhu s přísluním 14.5 AU od Slunce (okolo 2.17 miliard kilometrů), tzn. mezi dráhami Saturnu a Uranu. Jeho dráha je silně skloněna vůči rovině drah planet (sklon 78°) a patří do rodiny Kentaurů.

Jasnost objektu byla kolem objevu poblíž 18.5 magnitud, byl již po průchodu přísluním, který nastal v březnu 2011. Je zajímavé, že objekt nezachytila žádná automatická přehlídka po dlouhou dobu. Po objevu byly nalezeny předobjevové snímky v archívu projektu Spacewatch a oblouk dráhy se prodloužil na 4 opozice. Neprojevuje žádnou kometární aktivitu, nicméně jeho absolutní jasnost je poměrně vysoká, kolem 7.1 mag, což odpovídá tělesu o průměru mezi 100 a 200 km. Bohužel, bez přesné znalosti jeho albeda, panuje velká nejistota tohoto odhadu. Mike Brown, mimojiné známý jako objevitel trpasličí planetky Eris, podotknul, že se jedná o druhý návrat tohoto tělesa ke Slunci.

Kentaur 2012 DR30 na snímku z FRAMu